سامانه جامع خدمات حفاظتی و مراقبتی پاس

ماکس پلانک بعد از این‌که جایزه نوبل را در سال ۱۹۱۸ می‌گیرد ، یک تور دور آلمان می‌ گذارد و در شهرهای مختلف درباره مکانیک کوانتوم سخنرانی می‌کند.چون هر دفعه دقیقاً یک محتوا خاص را ارائه می‌کند راننده‌ اش بر این باور بود که همه مطالب آن دانشمند را یاد گرفته است و روزی به آقای پلانک می گوید «شما از تکرار این حرف‌ها خسته نمی‌شوید؟
من می توانم به جای شما این مطالب را برای دیگران توضیح دهم. اگر اجازه دهید من در شهر مونیخ بجای شما سخنرانی کنم و شما لباس من را بپوشید و در جلسه بنشینید! و برای هر دوی ما تنوعی ایجاد می‌شود!» پلانک هم قبول می‌کند!
شوفر خیلی خوب در جلسه درباره مکانیک کوانتوم صحبت می‌کند و شنونده‌ها هم خیلی لذت می‌برند.
در پایان جلسه فیزیک‌دانی بلند می‌شود و سوالی علمی را مطرح می‌کند. شوفر که جواب سوال را اصلا نمی دانست، در نهایت خونسردی می‌گوید: «من تعجب می‌کنم که در شهری پیشرفته مثل مونیخ، سوال‌هایی به این اندازه ساده از من می‌پرسند! به این سوال شما حتی شوفر من هم می‌تواند پاسخ دهد!
سپس ازپشت تریبون رو کرد به ماکس پلانک که درجمع حضار نشسته بود و گفت «جناب شوفر(آقای راننده) لطفا شما به سوال ایشان پاسخ دهید.
ماکس ازجا برخواست وپاسخ آن فیزک دان را داد!
از آن پس در علم مدیریت این (توّهم دانایی) را «اثر شوفر» می نامند. این تَوّهُم دانایی گاهی دربسیاری ازامور (ازجمله سیاست، اقتصاد، امنیت ومدیریت ودین و فرهنگ) برای برخی افراد سطحی نگر و اصطلاحا همه چیز دان پیش می آید.
غافل ازاینکه علم و دانش در هر رشته ای مانند کوه یخی است که بخش کمی از آن قابل رویت است و بخش اعظم آن را نمی‌توان مشاهده کرد. افراد سطحی‌نگر صرفا بخش قابل مشاهده دانش را می‌بینند و گمان می‌کنند که کل دانش را دریافت کرده‌اند، در حالی که این فقط «توهمی از دانایی» است نه خود دانایی!
توهم دانایی، یعنی اینکه تصور کنیم همه جوانب مطلبی را می‌دانیم، بنابراین قاطعانه درمورد آن اظهار نظر میکنیم ،در صورتی که اشتباه می‌کنیم. یعنی یا نمی‌دانیم و یا اشتباه و ناقص می‌دانیم و علت اصلی توهمِ دانایی ، تصور ناقص ما نسبت به تمام جوانب یک مطلب و سپس مقایسه‌ی دانش خودمان با همان تصور است.
حال اگر درجامعه ای، روال اینگونه شود که هرکسی بی محابا درهر امری مدعی دانستن شود. ومردم تفاوت بین فهم متخصص ومدعی تشخیص ندهند، یا به اصطلاح شوفر جای دانشمند اظهار نظر کند و دانشمند بخواهد ماشین راهدایت کند، یعنی شوفر در مسند دانشمندان و دانشمندان در جایگاه شوفر ادامه فعالیت دهندامور جامعه به قهقرا می رود.
این بیماری درمیان اقشار مختلف جامعه هم سرایت نموده و بقول معروف همه خود را در همه امور عقل کل می دانند. تاجایی که کلمه «نمی دانم» را تحقیر خود می شمارند.
سقراط می ‌گفت «من داناترین فردم! چون تنها کسی هستم که می ‌دانم که نمی‌‌دانم» در حالی که دیگران هنوز به نادانی خود نیز، آگاه نیستند.
این جهل سقراطی که بعدها “نیکلاس کوزایی” آن را «جهلِ فرهیخته» نامید، درست همان چیزی است که برای تفکر و پژوهش وجستجو گری نیازمند آنیم. زیرا نخستین گام در تلاش برای کسب دانایی، غلبه بر «توهم دانایی» است.افزایش میزان حداقل حقوق،کارفرمایان را تشویق کرد تا سرایدار،دربان با نگهبان خود را اخراج کنند.به موازات آن،آن دسته از کارکنانی که شغل اصلی شان مراقبت و نظارت نیست ،اکراه داشتند تا کار نظارت ،مراقبت و حفظ نظم را انجام دهند نتیجه این تحولات ،افزایش میزان بزهکاری بود.
ما زمانی می توانیم به د‌رک و فهم و دانایی خود امیدوار شویم که آنچه را نمی دانیم با شهامت وجسارت بگوییم: «نمی دانم»
لطفا کار را به کاردان بسپارید

قدرت یک زنجیر

قدرت یک زنجیر به اندازه ی قدرت ضعیف ترین حلقه آن است.در سال 1986 آمریکایی ها وقتی قصد داشتند سفینه ی چلنجر را به فضا پرتاب کنند، برای جلب توجه جهانیان و اطمینان از کار خود شان، یک معلم را هم به عنوان مسافر- فضا نورد در چلنجر انتخاب کردند. اما سفینه یک دقیقه و سیزده ثانیه پس از پرتاب منفجر شد، تمام مردم آمریکا و جهان غرق در ناباوری و اضطراب بودند و ابهت آمریکا و ناسا در نزد جهانیان زیر سوال رفته بود. نتیجه ی تحقیقات گسترده این بود که ، سفینه عظیم 2/1 میلیارد دلاری در اثر عملکرد نا مناسب یک واشر ترکیبی 900 دلاری منفجر شده است. ناسایک سال برنامه ی فضایی خود را تعطیل کرد تا دراصل اساسی کیفیت همه جانبه، بازنگری دوباره ای صورت گیرد. قطعاً یک زنجیر هر چه قدر هم قوی باشد از ناحیه ای که ضعیف ترین حلقه ی آن قرار گرفته است، پاره می شود. در دو، سه سال اخیر شاهد جنجال آتش گرفتن یکی از اتومبیل های کمپانی بزرگ اتومبیل سازی ایران بودیم. این طور که بعد ها شنیدم علت اصلی آتش سوزی به کار گیری یک تکه شلنگ بوده است که به جای 5 لایه بودن، لایه های کم تری وجود داشته است.ساختمان شیک و مجلل با بهترین تکنولوژی تعبیه می کنیم اما از مهم ترین بخش مجموعه خود حراست غافل هستم امان از اینکه کوچکتریم سهل انگاری در بخش حراست و نگهبانی تمام زحمات و اطلاعات مجموعه مان را بر باد فنا می دهد.به کیفیت همه جانبه در تماما فرآیند ها، کالا ها و خدمات سازمان های مان بیشتر اهمیت دهیم.

نظریه رفتار گله ای

رفتار گله‌ای بیانگر رفتاریست که بعضی از افراد بدون تفکر و بدون برنامه‌ریزی بررسی شده انجام می‌دهند و از عملکرد دیگران در جمع تبعیت می‌کنند، ریشهی این اصطلاح مربوط است به رفتاری که حیوانات در گله‌ها یا رمه‌ها از خود بروز می‌دهند.
یکی از دلایل رفتار گله‌ای، پیروی کردن از جمع است. این رفتار در جامعه به روشنی دیده می شود، مثلاً اگر افراد متوجه شوند که علاقه خاصی از جانب مردم به خرید یک دارایی خاص وجود دارد، امکان دارد این محبوبیت را به عنوان دلیلی برای پیروی از جمع در نظر بگیرند. غالباً مردم به صورت ناخودآگاه یا خودآگاه از آنچه دیگران انجام می‌‌دهند پیروی می‌‌کنند.دلیل دیگری که برای این رفتار وجود دارد، احترام گذاشتن به حرفه‌‌ای‌‌هاست. اگر یک مشاور مسکن به ما پیشنهادی با سود بالا را بدهد، می‌پذیریم؛ ما خودآگاه یا ناخودآگاه فرض می‌‌کنیم که آنان می‌‌دانند چه می‌‌کنند چون از این صنعت پول درمی‌‌آورند و دلیل سوم این است که به حال خود رها نشده و به راحتی همرنگ جماعت شویم. میل به عقب نماندن از بقیه یا از دست ندادن یک چیز، عنصر مؤثر دیگری در روان‌‌شناسی‌ است، این عنصر می گوید می‌‌تواند مردم را به دنبال کردن احساسات بازار تشویق کند.
«شکست بخورید تا اینکه بر خلاف جریان آب شنا کنید و موفق شوید»
این نقل قول نشان‌‌دهنده این است که شکست خوردن درکنارجماعت شما را از انتقادات دور می‌‌کند. اگر همه یک اشتباه یکسان را مرتکب شوند، برای ارتکاب این اشتباه سرزنش‌تان نمی‌‌کنند. بنابراین، پیروی از جمع شما را در زمین بازی یکسانی با دیگران قرار می‌‌دهد.

دیوار چین

چینی ها؛دیوار چین را ساختند اما نگهبان نساختند
چین باستان هنگامی که میخواست از کشور محافظت کند تا در امان باشد دیوار عظیم چین را ساخت .آنها فکر می کردند هیچ کس نمی‌تواند از آن بالا برود اما متاسفانه درصد سال اول بعد از ساخت دیوار چین سه بار به چین حمله شد، که در هر بار نیازی نبود از دیوار بالا بروند خیلی راحت به نگهبان رشوه می‌دادند از در وارد می شدند زیرا چینی ها مشغول ساخت دیوار بودند اما فراموش کرده بودند، نگهبان بسازند! چون از نظر آنها ساختن یک بنا مهمتر از ساختن یک انسان بود. متاسفانه ما تفاوت چندانی با چین نداریم،ما یاد گرفتیم خانواده بسازیم، ولی جالب اینجاست خانواده هایی هستند که خانه ندارند مثل عزیزانی که حاشیه نشین هستند و همزمان قصرهایی داریم که در آن خانواده‌های از هم پاشیده وجود دارند.اصل داستان مالیات و جایگاه تحصیلی و اجتماعی نیست بلکه یک مقوله است که می‌گویند اگر بخواهید تمدنی را نابود کنید سه راه دارید! نابودی خانواده،نابودی آموزش،بی اعتبار کردن الگو ها
برای نابود کردن خانواده باید نقش مادر را بی ارزش کنیم. کاری کنیم که مادر از خانه دار بودن خود خجالت بکشد. برای نابودی آموزش معلم را هدف قرار داده و اهمیت او را در جامعه کم کنید و او را بی ارزش کنید تا جایی که دانش‌آموزان تحقیرش کنند و برای اینکه الگوها را بی اعتبار کنی دانشمندان و اندیشمندان و متخصصان را هدف قرار داده و آنها را تکذیب کنید و بی ارزش کنید تا،کسی به آنها گوش ندهد. لذا اگر مادر هوشیار از بین رفت، معلم وفادار از بین رفت و الگو ساقط شد! چه کسی باید ارزش‌ها را پرورش دهد؟ نظرتان چیست؟ایا برای ما اتفاق نیفتاده است؟
ارزشمندترین واساسی ترین رکن هر سازمان منابع انسانی است که در صورت استفاده صحیح، به موقع وبجا از توانمندیهای این منابع، می توان ضعف های درونی و تهدیدهای برونی سازمان را رفع کرد و قوت های درونی و فرصت های برونی را به بهترین شکلی به خدمت سازمان در آورد.

مواد مخدر

مواد مخدر:
انواع فرآورده هاى گياهان خشخاش، شاهدانه، كوكا و تركيبات شيميايى مشابه كه مصرف آنها موجب اعتياد مي‏ گردد.

 

انواع مواد مخدر:

 

سستي زا

توهم زا

توان افزا

 


مواد سستى ‏زا:

موادى هستند كه مصرف آن بر روى سلسله اعصاب مصرف‏ كننده اثر گذاشته و در نتيجه فعاليت فكرى و بدنى او را سست نمايد.

اين مواد به دو دسته تقسيم مي‏شوند:
. طبيعى ، مانند : استحصالات گياه خشخاش، ترياك، شيره ترياك، مرفين
. مصنوعى ، مانند : هروئين، متادون ، پاپاورين، پتيدين، انواع و اقسام قرص هاى مسكن و آرام ‏بخش


مواد توهم‏ زا:
با مصرف اين مواد فرد دچار اوهام حسى و بصرى مي ‏شود. اين مواد را هالوسينوژن مي‏ گويند:

– طبيعى ، مانند : استحصالات گياه شاهدانه،حشيش، بنگ، ماري‏جوانا، گراس، چرس؛ مسكالين، جو سياه آفت ‏زده، برخى از قارچهاى حاوى مواد توهم ‏زا، دانه‏ هاى نوعى نيلوفر وحشي
                     مصنوعي ، مانند : ال.اس.دي(L.S.D) ، دي‏ متيل تريپتامين (D.M.T) دي‏ اتيل تريپتامين              (D.E.T)
 

مواد توان‏ افزا:

مصرف آن بر روى سلسله اعصاب تأثير گذاشته و در نتيجه فعاليت فكرى و بدنى مصرف‏ كننده بيشتر و باعث هيجان مي‏ شود. اين مواد به دو دسته تقسيم مي‏ شوند كه عبارتند از:
. طبيعي ، مانند : برگ كوكا، كوكائين، كراك، برگ و ساقه برخى درختان مثل خات و كراتم و ناس
. مصنوعي ، مانند : آمفتامين، متيل آمفتامين، تركيبات آمفتامين‏ها


سستي زاها:


خشخاش:

قدمت آشنايي بشر با خشخاش به حدود هفت هزار سال پيش مي رسد.  در اواسط بهار، بعد از اين كه گلهاى رنگارنگ ان كم‏ كم شروع به ريختن مي‏ كند، از ميان گلها كپسول ظاهر مي ‏شود كه به آن گرز خشخاش مي‏ گويند. اين گرزها در اواخر بهار و اوائل تابستان داراى پوست سبزى است كه به زردى مى ‏گرايد. البته، قبل از اين كه ميوه گياه خشك و زرد شود به روش خاص مبادرت به تيغ زدن آن مي‏ نمايند. اين كار به وسيله افرادى  كه تجربه خاصى در تيغ زدن دارند، انجام مي‏شود. آنان در ساعات اوليه شب با تيغهاى مخصوص و با ايجاد چندين شيار افقى و يا عمودى و يا مورب بر روى گرزها مبادرت به تيغ زدن مي‏نمايند. صبح روز بعد، شيره سفيد رنگى از محل شكافهاى گرز به بيرون ترشح مي‏كند و در مجاورت هوا به صمغ قهوه‏اى رنگ تبديل گرديده در پياله مخصوص جمع‏ آورى و براى ترياك مالى آماده و به صورت لول روانه  بازار قاچاق مي ‏شود.


ترياك


تاريخچه:
قديمى ‏ترين و مشهورترين ماده مخدر است كه از گياه خشخاش به دست مي‏ آيد.درحدود سه هزارو چهارصد سال قبل از ميلاد مردم سواحل رودخانه دجله وفرات ترياك را در زمين هاي پست بين االنهرين پرورش مي دادند.سومري ها آن را گياه لذت مي ناميدند.و در نوشته هاي هومر از آن نام برده شده است.شكل ظاهرى:
ترياك شيره منعقد شده تخمدان كال بوته خشخاش است كه از نظر علمى به پاپاور معروف است. ترياك آماده مصرف، ماده ‏اى است خميرى به رنگ قهوه‏اى كه بر حسب نوع و منطقه كشت خشخاش و آب و هواى منطقه پرورش از قهوه‏اى روشن تا تيره وجود دارد نامهاى ديگر آن افيون، اپيوم و ترياق مي‏ باشد.
الكالوييد:
ترياك داراى تركيبات بسيارى است كه تاكنون ۲۵ نوع موثر آن شناخته شده است. مهمترين آلكالوييدهاى ترياك عبارتند از مرفين، ناركوتين، پاپاورين، تبائين، كدئين و نارسئين..
 

نحوه مصرف:  
. تدخين به وسيله وافور و يا با وسيلى مانند آن مثل قليان، قلقلي، سيخ و سنگ
. استفاده به صورت قرص
حل كردن در آب يا چاى و نوشيدن آن.


عوارض:

مغز: وابستگى (اعتياد)، بي‏خوابى هنگام شب، خواب الودگى در طى روز.
 تغييرات شخصيتي
كاهش علائق و انگيزه‏ها
كاهش احساس مسئوليت
كاهش توجه به تحصيل، شغل و خانواده
افسردگى و بي قراري، پرخاشگري، اغماء به دنبال مصرف زياد
– گوارش: تهوع و استفراغ، كاهش اسيد معده و اختلال در هضم غذا، كاهش فعاليت روده ‏ها و يبوست مزمن، بي‏ اشتهايى و كاهش وزن، سوء تغذيه، خشكى دهان، اختلال در كبد
 پوست: خارش، تيره شدن رنگ پوست، تيرگى لبها، كهير
 بيضه و تخمدان: كاهش توان و ميل جنسي، بهم خوردن دوره ‏هاى قاعدگى در زنان
– تضعيف دفاع بدن عليه بيماريها: بي ‏حسى و عدم تعادل بدني‏، عفونت ريه، يست تنفسى به دنبال مصرف زياد، انقباض مردمك چشم


شيره ترياك:

پس از تيغ زدن گرز خشخاش، ماده ‏اى شيرى رنگ از آن خارج مي ‏شود كه به آن شيره ترياك گويند. اين شيره در مجاورت هوا تيره شده به رنگ قهوه ‏اى تبديل مي ‏گردد..


مرفين:

مرفين از كلمه مورفئوس خداى رويايى يونان باستان مشتق شده است و يكى از اجزاى اصلى و اساسى ترياك است كه به طور متوسط از هر ۱۰ كيلوگرم ترياك يك كيلوگرم مرفين تهيه مي‏شود. رنگ آن به صورت كرم روشن و گاهى اوقات به رنگ آرد نخودچى و مزه آن تلخ است. ذرات آن در زير ذره‏ بين شبيه كريستال هاى سوزنى است.
از نظر دارويي، ضد درد بوده، با اثرات رخوت ‏زيى كه بر روى مغز دارد، باعث كنترل دردهاى شديد مي‏ شود و به همين خاطر مصرف مجاز آن فقط در بيمارستانهاست..


هروئين:

هروئين از كلمه هيروس يا هيرو به معنى مرد قهرمان گرفته شده است. البته اين كلمه به معنى زن قهرمان، زن برجسته، زنى كه خدمات بزرگى به عالم بشريت كرده و زن ايده ‏آل نيز اطلاق مي‏شود. هروئين يكى از تركيبات مرفين مى ‏باشد كه با عمل استيلاسيون بدست مى آ‏يد.ا ين ماده به رنگ سفيد مايل به كرم داراى طعمى تلخ و بى ‏بو است كه پس از مدتى نگهدارى بوى ترشى و سركه مي‏ دهد.


نحوه پيدايش:
هروئين، قوي‏ترين و مخرب‏ترين ماده مخدر دنيا به شمار مى ايد كه در سال۱۸۷۴ توسط يك دانشمند انگليسى ساخته شد و تحقيقات بيشتر را درباره اين ماده دانشمندان آلمان در سال ۱۸۹۰ تكميل نموده و آن را به عنوان دارو معرفى نمودند. در ايران اولين لابراتور هروئين‏ سازى در سال ۱۳۳۴ ايجاد گرديد. نحوه ساخت و استخراج هروئين از ترياك به عده‏ اى آموخته شد كه باعث به وجود آمدن لابراتوارهاى بيشترى در سطح كشور گرديد.
 

نحوه استعمال:
هروئين از طريق كشيدن از راه مجارى تنفسي، تزريق داخل رگها و تزريق زير جلدى استعمال مي‏شود. مصرف هروئين از طريق مجارى تنفسي(دهان) با زرورق به اين صورت است كه لبه زرورق سيگار يا هر نوع زرورق ديگر را به طرفى كه از جنس كاغذ است تا مي‏ كنند و با آن يك لوله مي‏سازند، سپس هروئين را كه معمولا حدود ۵ سانتى است روى سطح زرورق ديگرى مي ‏ريزند و يك تكه مقواى بريده و نازك را به صورت چوب كبريت درآورده پس از آتش زدن زرورق گرفته سپس دود حاصله را از دهان استنشاق مي ‏كنند.
در استعمال تزريقي، ابتدا معتادان از رگهايى كه جلوى ساعد دستها نمايان است استفاده كرده، پس از آن كه مدت طولانى از تزريق نقاط مختلف دستها گذشت و ديگر اين نقاط جوابگو نبود ، به ترتيب نوبت به پشت دست، ساق پا، گردن و در نهايت به بيضه‏ ها مي‏رسد. تزريق در بيضه‏ ها آخرين مرحله اين گونه معتادان است..


عوارض:
 مغز : وابستگي، افسردگي
: تغييرات شخصى
كاهش علائق و انگيزه ها.-
كاهش احساس مسؤليت.-
كاهش توجه به تحصيل ، شغل و خانواده.-
 -بي‏خوابى هنگام شب، خواب‏ آلودگى در طى روز، پرخاشگري، آبسه چركى مغز، عفونت مغز، بيماريهاى مختلف ناشى از مرگ بخشى از سلولهاى مغزى و نخاع به دنبال مصرف زياد.
. گوارش : تهوع و استفراغ، كاهش اسيد معده و اختلال در هضم غذا بى ‏اشتهايى و كاهش وزن
. كليه : ناتوانى در تخليه ادرار، نارسايي، عفونت كليه
. پوست : خارش، تيره شدن رنگ پوست، تيرگى لبها، كهير، عفونت پوست
. ريه : انسداد ناگهانى رگهاى تغذيه كننده ريه، عفونت ريه، ايست تنفسى به دنبال مصرف زياد
. قلب : نارسايى قلب، بهم خوردن نظم ضربان قلب، عفونت كليه داخلى و دريچه ‏هاى قلب
. عروق و خون : سخت شدن ديواره عروق، التهاب عروق، عفونت عروق
كبد : اشكال در كار كبد، عفونت و التهاب كبد، بيمارى مزمن كبد
. بيضه و تخمدان : كاهش ميل جنسي، كاهش توان جنسى


متادون:

يك ماده مخدر مصنوعى است كه در جنگ جهانى دوم به علت كمبود مرفين براى تسكين مجروحين به وسيله آلمانى ها ساخته شد. در حقيقت متادون يك داروى برطرف‏ كننده درد است كه براى تسكين سرفه هم از آن استفاده مي‏كنند. گرچه متادون خود يك ماده اعتيادآورنده قوى است ولى به عنوان يك داروى پزشكى براى ترك و معالجه معتادان به ترياك، هروئين و مرفين از آن استفاده مي‏ كنند. اثرات دارويى آن تا حدى شبيه به مرفين بوده، با اين تفاوت كه پس از مصرف، مدت بيشترى طول مي‏كشد تا اثرات آن ظاهر شود و به مدت طولانى ‏تر در بدن باقى مي ‏ماند.


كدئين:

يكى از مشتقات معروف ترياك است كه ۰/۲الى ۰/۸ درصد آن را تشكيل مي‏دهد و به عنوان مسكن در اشكال مختلف قرص، كپسول و شربت در پزشكى كاربرد دارد. اثر كدئين در حدود اثر مرفين است و در صورتى كه زياد مصرف شود علائمى مانند اثرات مرفين خواهد داشت. نحوه مصرف آن به صورت تزريقى و خوراكى مي‏باشد.


پاپاورين:

يكى از مشتقات مؤثر ترياك مي‏باشد كه سفيد كريستالى است و از نظر زهرآگين بودن حد وسط مرفين و كدئين است. ماده ‏اى است نشاط آور و محرك. كار عضلات صاف مثل روده را كند كرده و باعث شل شدن آنها مي‏گردد. در برونشها و رگها انبساط ايجاد نموده و در آب نامحلول است و در الكل حل مي‏شود.


پتيدين:

اين ماده هم مثل متادون از داروهاى سستي‏ زاى مصنوعى مي ‏باشد كه قدرت ضد درد آن از مرفين كمتر است و عضلات بدن را سست و شل مي‏ كند.


مواد توهم زا:

شاهدانه:

بوته ‏اى است شبيه گزنه كه بلنديش تا ۲ متر مي‏رسد. گياه نر و ماده آن به صورت جداگانه بوده داراى برگهاى انبوه دراز و كنگره ‏دار مي‏باشد كه ميوه آن در سر شاخه به صورت خوشه نمايان است. اصولا شاهدانه براى روغن گيرى و خوراك طيور استفاده مي‏شود. بو داده و برشته آن را مردم به صورت تفنن مي‏خورند. نام لاتين اين گياه كانابيس است. اگر از سر شاخه‏ هاى به گل نشسته گياه ماده چسبنده‏اى به نام رزين كه در حال ترشح است جمع ‏آورى و خشك شود، در واقع حشيش به دست آمده است. اين گياه در آمريكاى شمالى به نام ماري‏جوانا يا چرس، در انگليس به گراس، در فرانسه ادب، در هندوستان بنگه و گنجا، در خاور نزديك و خاورميانه حشيش، در افريقاى جنوبى دگا، در سوريه و لبنان حشيشه ‏الكيف، در تركيه اسر يا اسرا، در افريقاى مركزى كامبا، در اسپانيا و در ديگر كشورها به اسامى مختلفى چون ويد، پات، شانگ، چاراز، مكونا و غيره شهرت دارد..
در هر حــال هــر اســم و نــامــى بر ايــن گياه و مشتقات آن نهاده شود، اثرات توهم ‏زايى آن همچنان پابر جاست در اينجا به حالاتى كه پس از استعمال حشيش و ماري‏جوانا در مصرف كننده روى مي‏دهد به طور اختصار اشاره مي‏ كنيم:
. در اثر نشئه شدن اشياى مجاورش را بزرگتر و يا كوچكتر مى بيند.
. اشتهاى كاذب و ميل به مصرف غذا پيدا مي ‏كند.
 احساس قدرت عجيب در خود داشته و دست به اعمال وحشيانه و جنون ‏آور و خشونت زا زده و احساس پرواز كردن و سفر در آسمان و نوعى انبساط خاطر و آرامش و اعتماد به نفس كاذب پيدا مي‏كن.
. فرد به خواب عميقى فرو مى ‏رود


حشيش:

ماده ‏اى به رنگ سبز تيره و گاهى قهوه ‏اى مايل به سبز شبيه حنا كه از گل، برگ و ساقه گياه شاهدانه مؤنث و از ترشحات چسبنده آنها به صورت صمغ به دست مي آ‏يد. حشيش حاوى ماده‏اى شيميايى به نام T.H.C (تترا هيدرو كانا بينول) است كه ماده مؤثر آن به شمار مي ‏رود. حــشيـش در طــبــقـه ‏بـنـدى مـواد مخدر، جزء مواد توهم‏ زاى طبيعى مي ‏باشد.

 

آثار مصرف حشيش:
. تغيير در درك رنگ و صدا
. افزيش اشتهاى كاذب
. تند شدن ضربان قلب
. قرمزى چشم
. اختلال حافظه، گيجى و بي‏توجهى به اطراف
. به هم‏خوردگى تعادل حركتى
 علائم روانى شديد، مانند شنيدن صداهاى غير واقعي، صحبتهاى نامربوط، توهم و هذيان، اختلال توجه، احساس كند شدن گذر زمان، سرخوشى و خنده خود به خود.


عوارض مصرف طولانى حشيش:
. بيماريهاي تنفسى مزمن و سرطان ريه
. نازايى در زن و عقيمى در مرد
. از بين رفتن سلولهاى مغزى (پوك شدن مغز)
. التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى
. اختلال روانى شديد و پيدار
. كم شدن علاقه و انگيزه براى زندگي، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى
. سندرم بي‏ انگيزگى (نااميدي، بي ‏تفاوتى و بي ‏مسئوليتى در مقابل امور جارى زندگى)
. تشنج

علائم ترك حشيش:
 تحريك ‏پذيري، بي ‏قرارى و اضطراب
اختلال خواب و بي ‏اشتهاي
تعريق و لرزش

اسهال، تهوع و استفراغ
 دردهاى عضلانى
افزيش درجه حرارت

 

بنگ:

سر شاخه‏ هاى گلدار يا به ميوه نشسته و خشك شده بوته شاهدانه – اعم از ينكه ماده رزينى آن را قبلا گرفته يا نگرفته باشند – بنگ ناميده مي‏ شود.

 

مارى ‏جوانا:

در آمريكا برگها و گلهاى شاهدانه آمريكايى را خشك مي‏كنند و از آن توتون سبز رنگى به دست مي‏ آورند كه همان ماري‏ جواناست. چون اين توتون خيلى زبر است براى پيچيدن آن از چندين دور كاغذهاى سفيد يا قهوه ‏اى رنگ استفاده مي‏كنند و آن را ريفر مى ‏نامند. مشتاقان آن را به صورت دسته‏ جمعى در محل هايى به نام تي‏پاد تدخين مي‏كنند. اين سيگار به كندى مي‏سوزد و خيلى زود خاموش مي‏گردد، به همين علت معتادان با پكهاى سريع و دسته‏ جمعى مانع خاموش شدن آن مي ‏شوند و براى اين كه از اين سيگار استفاده كامل بشود در اماكن سر بسته استعمال مي‏گردد..


گراس:

در زبان انگليسى به معنى علف است و در اصطلاح همان بنگ و ماري‏جواناست. برگهاى بوته شاهدانه كه در واقع مثل علف است جمع ‏آورى كرده، مانند سيگار مصرف مي ‏كنند، گاهى هم آن را مثل چاى دم كرده و مي ‏خورند.


چرس:

همان حشيش است كه از رزين آماده شده از سر شاخه‏ هاى گلدار و به ميوه نشسته گياه بالغ شاهدانه تهيه مي‏شود و از انواع ديگر ان مرغوبتر است..


مسكالين:

ماده اصلى و فعال كاكتوس است (معمولا اين كاكتوسها به نام پيوت معروفند) كه قرنهاست به عنوان دارويى سحرآميز براى درمان دردها مصرف مي ‏شود. نحوه تهيه آن به اين صورت است كه تكه‏ هايى از قسمت فوقانى اين گياه را بريده و پس از خرد كردن مي ‏جوند و يا با ساييدن آن را به صورت پودر درآورده و با ريختن به داخل كپسول، مورد استفاده قرار مي‏دهند.


ال.اس.دي:

مخفف “ اسيد ليزرژيك دى اتيل اميد ” ماده نيمه تركيبى است كه در لابراتور به دست مى ‏آيد. اين ماده به صورت طبيعى در چاودار آفت زده وجود دارد. بر روى آن قارچى به رنگ مس نشو و نما مي‏كند كه آرگو ناميده مي‏شود. اين قارچ حاوى اسيدى به نام اسيد ليزرژيك مي‏باشد و مشتقات آن توهم ‏زا مي‏ باشد. يكى از عوارض مصرف، تيره شدن مردمك چشم و ايجاد خطوط رنگين به هنگام بسته ‏شدن چشمها در منطقه بينايى است. عمق تصاوير و اشيا در نظر مصرف‏ كننده تشديد شده و اشياى ثابت ممكن است در نظرش به حركت درآيند، گاهى حالت تهوع، سرد شدن بدن و لرزش احساس مي‏شود. قدرت شنوايى تشديد شده و زمزمه‏ هاى نامفهوم به گوش مي‏رسد. حس زمان و گذشت آن در حد بسيار زيادى كند مي‏شود. انطباق فكر از بين رفته و هر چه ميزان مصرف بيشتر باشد تجزيه و تحليل منطقى كمترى در ذهن به وجود مي ‏آيد..


دى . ام . تى:

يكى از مواد توهم ‏زا مي‏ باشد كه معمولا معتادين ال . اس . دى از اين ماده استفاده مي ‏كنند. آثار آن شبيه ال. اس .دى است. كسانى كه به دنبال راه گريز سريع از واقعيتها هستند از ان مصرف مي‏كنند. اگر از راه دهان مصرف شود توليد دل ‏درد مي ‏كند. بنابرين يا از راه تزريق عضلانى استعمال و يا با توتون و ماري‏جوانا مخلوط كرده دود مي‏ كنند.


مواد توان افزا:


كوكا:

گياهى است كه در ارتفاع ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ مترى از سطح دريا در دامنه باخترى كوههاى آند كه هواى معتدل و مرطوبى دارد مي‏رويد. ارتفاع اين گياه به ۲ متر هم مي‏رسد و برگهايى دارد كه شكل و رنگ و ابعاد آن ياد آور درخت زيتون است. گياه كوكا حاوى ماده توان‏ا فزا ست كه مصرف آن سبب فعال شدن مركز بي‏خبرى و سرخوشى در مغز مصرف كننده مي‏شود. ماده حاصل از برگ كوكا، كوكائين ناميده مي‏شود..


كوكائين:

يك از موادمخدر توان‏ افزاى طبيعى مي‏ باشد كه از برگ كوكا تهيه مي‏شود كشورهاى بوليوي، كلمبيا و پرو بزرگترين محل رشد و نمو كوكا به شمار مي‏روند. نخستين بار بوميان كشور “پرو” از برگ اين درخت براى تسكين درد و رفع خستگى استفاده نمودند. اعتياد به آن جنبه روانى دارد. كوكائين ماده مؤثر رگ برگهاى اين گياه است كه به ارى تاكسيلين شهرت دارد. رنگ آن سفيد شفاف و همانند كريستال ريز مي‏باشد و با مختصر تكانى بلورهاى ريزان بر روى هم مي‏غلتند. اين ماده، يك ضد درد موضعى بسيار قوى است، از پوست و مخاط بينى هم جذب مي‏شود. گرد كوكائين از راه بينى استنشاق و يا در رگ تزريق مي‏شود كه خاصيت آن، ايجاد نيرو و هيجان، كاهش احساس گرسنگى مى ‏نمايد و استعمال زياد آن موجب جنون مي‏شود. نامهاى خيابانى آن كوك، كاندي، هپى مي‏باشد.


كراك:

مشتقى از كوكائين است كه جنبه اعتيادآورى آن بسيار زياد و اثرات جانبى آن دهشتناك است. در واقع كراك، كوكائينى است كه دستكارى شده و غالبا با پيپ هاى شيشه‏اى دود مي‏شود. براى معتاد شدن به كراك فقط چند پيپ كراك كفايت مي‏كند..


خات يا قات:

خات علاوه بر اين كه به صورت وحشى رشد مى ‏كند، عمدتا در مناطق مشخصى از شرق افريقا و شبه جزيره عربستان كشت مي‏شود. برگهاى اين گياه با توجه به خواص محركشان به صورت جويدنى مصرف مى ‏شوند، به طورى كه به مصرف‏ كننده احساس نشاط داده و تا حدودى جلوى گرسنگى را مي‏گيرد..

طعم آن تلخ است و مصرف آن بيشتر در عصر و اوائل شب صورت مي‏گيرد. كشورهاى توليدكننده، مقادير انبوهى محموله‏ هاى منجمد، خشك و واكيوم شده خات را به اروپا و ساير نقاط جهان ارسال مي‏كنند. اين محموله در كشورهاى مزبور توسط اتباع كشورهاى توليد كننده مصرف مي‏شود. برخى كشورها جهت محدود كردن واردات يا مصرف خات تدابيرى اتخاذ كرده ‏اند. خات در حال حاضر تحت كنترل مقررات بين ‏المللى قرار ندارد.


كراتم:

درختى است كه در تايلند مي‏ رويد. مردم آن سرزمين برگهاى تازه آن را مي‏جوند و يا آن را خشك كرده مانند سيگار مي‏كشند. خاصيت ماده مؤثر اين درخت، توان ‏افزيى است و احساس نشاط و هوشيارى كاذب مختصرى نيز در مصرف‏كننده به وجود مى ‏آورد..


ناس:

در بسيارى از منابع آمده است، ناس بوته ‏اى است كه در افغانستان و پاكستان مى ‏رويد. برگهاى آن را اگر تازه باشد ، مي‏جوند و خشك كرده آن را مثل حنا كوبيده در زير لثه قرار مي‏دهند. براى تأثير بهتر و بيشتر، كمى خاك سيگار يا آب آهك به آن اضافه مي‏كنند. مصرف‏ كنندگان آن احساس گرمى و نشاط مي‏كنند، ولى اثر آن به مراتب از ساير مواد محرك كمتر است..


آمفتامين:

گروه وسيعى از داروهاى محرك (توان‏ افزا) هستند كه باعث تحريك و فعاليت سلسله اعصاب مركزى مى ‏شوند و به اشكال قرص، كپسول، پودر و مايع وجود دارند.

حیوانات خطرناک

 

حیوانات خطرناک

1-کوسه:

وقتی در آب دریا یا اقیانوس هستید، برای دفع خطر کوسه و اینکه توجهش به شما جلب نشود، از ادرار کردن در آب خودداری کنید و جلوی خون‌ریزی‌تان را بگیرید. کوسه‌ها می‌توانند از چندین کیلومتر بو را حس کنند.

 • اگر مستقیما با کوسه‌ای برخورد کردید، هرگز سعی نکنید، برای فرار کردن پشت‌تان را به او کنید. اگر این کار را بکنید، او به چشم طعمه به شما نگاه می‌کند. پس آرام حرکت کنید.

اگر کوسه شما را گرفت، چشم‌ها و باله‌هایش را هدف بگیرید. این نواحی حساس هستند.

 

2-کانگورو:

کانگورو فقط وقتی به انسان حمله می‌کند که وارد قلمروش شود. در این صورت است که حیوان احساس خطر و تهدید می‌کند. برای مقابله با خطر حمله‌ی کانگورو این نکات را به‌یاد داشته باشید:

 • سرفه کنید. سرفه‌ی کوتاه و آرام بیمار جلوه‌تان می‌دهد و احتمالا شما را از خطر حمله‌ی کانگورو مصون نگه‌می‌دارد.
 • آرام به عقب برگردید. این‌گونه کوچک‌تر و درنتیجه کم‌خطرتر به‌نظر خواهید رسید.
 • پشت‌تان را به او نکنید و ندوید. کانگوروها می‌توانند با یک پرش به شما برسند. پس این کار را نکنید.

3-شیر:

اگر با یک شیر مواجه شدید، مستقیما به چشم‌هایش زل بزنید. پشت‌تان را به او نکنید و به اطراف هم نگاه نکنید، چون در این صورت به شیر فرصتی برای حمله داده‌اید.

 • سعی کنید بزرگ‌تر به‌نظر برسید. بازوها یا ژاکت‌تان را بالا ببرید. اگر بزرگ و خطرناک به‌نظر برسید، شیر به شما حمله نخواهد کرد.
 • با صدای نسبتا بلند و با اعتماد‌به‌نفس با شیر حرف بزنید. همچنین، از خودتان صدا دربیاورید و ژست‌های مختلف بگیرید. چون طعمه‌ها معمولا این کارها را نمی‌کنند. بدین‌ترتیب حیوان گمراه خواهد شد، و شما با اذیت کردن او باعث می‌شوید راه خود را بگیرد و برود.

4-فیل:

فیل‌ها باهوش هستند و رفتاری دوستانه دارند. باوجوداین می‌توانند حمله کنند؛ مخصوصا فیل‌های ماده اگر تهدیدی برای فرزندان خود حس کنند حمله خواهند کرد.

 • اگر با فیلی روبه‌رو شدید، به زبان بدن او توجه کنید. اگر گوش‌هایش به عقب رفته و تنه‌اش پیچ‌وتاب خورده یعنی آماده‌ی حمله به شماست.
 • اگر فیل دارد به شما حمله می‌کند، فرار نکنید. درعوض سعی کنید چیزی را، نظیر سنگ یا درخت، پیدا کنید که به‌عنوان مانعی بین شما و فیل عمل می‌کند.

5-کرگدن:

کرگردن‌ها قدرت دید ضعیفی دارند. به‌همین‌خاطر زود می‌ترسند و به انسان حمله می‌کنند. کرگردن‌ها می‌توانند در هر ساعت ۶۰ کیلومتر بدوند، به این دلیل، فرار از دست آنها غیرممکن نیست اما خیلی سخت است.

 • تنها راه برای محفوظ ماندن از دست کرگدنی که به‌دنبال شماست، پنهان شدن پشت درخت است. درخت مانع خوبی است. کرگردن داخل بیشه‌ها و علفزارها به‌دنبال شما نمی‌آید.

6-اسب آبی:

اسب آبی حیوان نجیب و مظلومی به‌نظر می‌رسد، اما نباید گول ظاهرش را خورد؛ چون سالانه تعداد افرادی که به دست اسب آبی کشته می‌شوند، از کسانی که طعمه‌ی کروکودیل‌ها می‌شوند بیشتر است. با اینکه اسب آبی حیوان سنگین‌وزنی است، اما می‌تواند در هر ساعت ۳۰ کیلومتر بدود. علاوه‌براین، زود عصبانی می‌شود و حمله می‌کند.

 • اگر هوا گرم است، وارد بیشه نشوید. وقتی هوا گرم است و آب‌ها بخار شده‌اند، این حیوانات در بیشه‌ و علفزارها زندگی می‌کنند.
 • اگر اسب آبی به شما حمله کرد، از درخت، یک تخته سنگ یا تپه بالا بروید و منتظر باشید از حمله به شما صرف‌نظر کند.

7-گاومیش:

برخلاف تصور عموم، گاومیش‌ها به حرکت واکنش نشان می‌دهند نه رنگ قرمز یا هر رنگ دیگری.

به‌همین‌خاطر، وقتی گاومیشی دنبال شما دوید، محکم در یک نقطه بایستید و تکان نخورید. کلاه، تی‌شرت یا هر تکه لباس دیگری را به‌عنوان طعمه در دست بگیرید. وقتی گاومیش به شما نزدیک شد، آن تکه لباس را به کناری بیندازید؛ خواهید دید که گاومیش به‌دنبال آن می‌دود.

8-عروس دریایی:

نیش عروس دریایی، درد بسیار طولانی و شدیدی دارد. بین عموم مردم رایج است که دوای این نیش، ریختن ادرار روی جای نیش‌زده است، اما این روش اصلا سودی ندارد و باوری غلط است.

بلافاصله پس از اینکه عروس دریایی به شما نیش زد، جای نیش را با آب شور بشویید. آب شیرین تنها درد را بدتر می‌کند. سپس با استفاده از تکه‌ای چوب، شاخک عروس دریایی را که در عضو نیش‌خورده باقی مانده بردارید. اگر همراه خود کرم آنتی‌هیستامین دارید، آن را روی محل نیش‌خورده بمالید.

9-کروکودیل:

آرواره‌های کروکودیل یکی از قوی‌ترین آرواره‌های موجودات در جهان است.

 • اگر به دام کروکودیل افتادید، چشمانش را هدف بگیرید. چشم‌ها و گلوی این حیوان حساس‌ترین نقاط بدنش است. بنابراین به آن نقاط حمله کنید تا جان خود را نجات داده باشید.
 • اگر دیدید کروکودیل در حال خزیدن روی زمین در حال نزدیک شدن به شماست، تا می‌توانید از خودتان صدا دربیاورید، داد و فریاد کنید و به‌شکل زیگ‌زاگ بدوید.
 • اگر در حال شنا متوجه حضور کروکودیل شدید، از آب‌پاشی و فریاد بپرهیزید. با این کار توجه او را جلب خواهید کرد. بلکه سعی کنید به‌آرامی از او دور شوید.

10-مار:

اکثر مارها خطرناک‌ و سمی نیستند. ۸۰ درصد مارها کسی را نیش می‌زنند که قصد گرفتنشان را دارند.

 • اگر دیدید ماری به‌دنبال شماست، پای خود را به زمین بکوبید. ارتعاشات حاصل از این کار مار را گمراه می‌کند و از آنجا دور می‌شود.
 • اگر ماری شما را نیش زد، سعی نکنید جای نیش را بمکید. این کار مال فیلم‌هاست. بهتر است زخم را با آب شیر بشویید، آن را با شریان‌بند باندپیچی کنید و به اورژانس زنگ بزنید.

11-گوریل:

گوریل‌ها اغلب سلطان جنگل خوانده می‌شوند؛ آن‌هم به این دلیل که از خانواده و محوطه‌ی زیست خود به‌خوبی محافظت می‌کنند. پس اگر به این دو تعرض نکنید، به شما حمله نمی‌کنند.

 • بنشینید تا از او کوچک‌تر و کوتاه‌تر به‌نظر برسید. سعی کنید نجوا کنید و مستقیما به چشم‌های او زل نزنید.
 • اگر هم به شما حمله کرد، خودتان را به‌شکل جنین جمع کنید. گوریل حیوان ضعیف‌کُشی نیست و به بی‌پناه‌ها حمله نمی‌کند.

12-زنبور:

زنبور‌های عسل از کندوی خود محافظت می‌کنند. به‌همین‌دلیل ممکن است حتی اگر از کنار کندو رد شوید، بیرون بیایند و شما را نیش بزنند.

 • رنگ تیره زنبورهای عسل را جذب می‌کند. بنابراین اگر پیراهن تیره‌رنگی بر تن دارید، به‌احتمال زیاد زنبور عسل شما را نیش خواهد زد.
 • اگر چند زنبور عسل دسته‌جمعی به شما حمله کردند، در یک مکان تاریک پنهان شوید. تاریکی آنها را گمراه خواهد کرد.
چگونه در جنگل زنده بمانیم؟

کمپ در جنگل

زنده ماندن در جنگل

همان طور که می دانید، جنگل یک محل سرگرم کننده برای بازدید، تفریح و حتی یک مکان عالی برای کمپینگ می باشد. اما اکثر مردم زمانی که درباره کمپ در جنگل صحبت می کنند، منظورشان  سپری کردن اوقاتی مشابه زندگی در شهر است، این در حالی است که کمپینگ در جنگل دارای شرایط خاصی است و باید حداقل هایی رعایت شود. آیا دوست دارید بدون داشتن مهارت مسیریابی و زنده ماندن، در جنگل گم شوید؟  قطعاً پاسخ شما نه است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم، به شما آموزش دهیم که چگونه باید در شرایط اضطراری در جنگل زنده بمانید.

هموراه باید توجه داشته باشید که قبل از کمپ و طبیعت گردی در جنگل باید تمامی لوازم مورد نیاز را تهیه و همراه خود داشته باشید. برخی از این لوازم عبارتند از: چاقو،  چراغ قوه، پانچو، قطب نما، نقشه،   جعبه کمک های اولیه، آتش زنه،پتوی نجات، نی، و یا قرص تصفیه آب و… . با انجام این کارها خیلی راحت تر می توانید در جنگل زنده مانده و جان خودتان را نجات دهید.

سرپناهی پیدا کنید

اگر در هنگام کمپ در جنگل، گم شدید و فکر می کنیدممکن است مدت زمان نسبتاً طولانی را در آن سپری کنید، قطعاً باید سرپناهی برای خود بیابید. توجه داشته باشید که نباید زمان زیادی را برای ساختن سرپناه سپری کنید، چرا که شما قصد کمپ طولانی مدت در جنگل را ندارید و باید دائم در حال حرکت باشید، بنابراین باید پناهگاه ساده ای برای خود بسازید( یا پیدا کنید ) که بتواند از شما در برابر عناصر طبیعی و خطر حمله حیوانات محافظت کند.

زنده ماندن در جنگل

یکی از بهترین پناهگاه هایی که می توانید در جنگل برای خود بسازید، پناهگاه مخروطی است. برای ساختن این پناهگاه باید، ابتدا شاخه های بلند درختان را جمع آوری کنید ( ۱۰ تا ۱۵ مورد کافی است ) ، بعد از انجام این کار، باید شاخه ها را طوری به هم متصل کنید که یک شکل مخروطی بوجود آید (توجه کنید که این شاخه های بلند باید مانند اسکلت برای یک ساختمان عمل کنند) . به همین دلیل باید در هنگام ساختن سرپناه برای خود، قسمتی از شاخه درختی که در روی زمین قرار می گیرد را در داخل خاک فرو کنید، این مورد استحکام سرپناه شما را بالا می برد.

در هنگام ساختن سرپناه برای خود توجه داشته باشید که لازم نیست، محلی بزرگ برای خود بسازید، تنها محیطی که بتوانید با جمع کردن پا در آن بخوابید، کافی است.

بعد از ساختن اسکلت پناهگاه ( برای کمپ در جنگل ) باید به سراغ جمع کردن شاخه های کوچک و پر برگ بپردازید، این شاخه ها را باید برای پوشاندن کامل سرپناه خود استفاده نمایید. انجام دادن این کار باعث می شود، پناهگاه شما گرم تر شده و از ورود بسیاری از حیوانات به حریم شخصی شما جلوگیری شود.

آب پیدا کنید

در حقیقت یافتن آب برای نوشیدن در جنگل آنقدر هم سخت نیست. البته باید توجه داشته باشید، آبی که برای نوشیدن می یابید، باید قابل اطمینان باشد، در صورتی که از سالم بودن آب اطمینان ندارید، حتماً باید قبل از نوشیدن آب آن را بخوشانید.

می توانید برای تامین آب مورد نیاز بدن خود از جمع آوری آب باران، آب رودخانه ها و یا آب گیاهان استفاده نمایید.

یکی از راه هایی که می توانید از طریق آن آب مورد نیاز خود را تامین نمایید، استفاده از سیستم تبخیر و تصفیه است. برای ساختن این سیستم باید ابتدا گودالی را حفر نمایید، بعد از این کار باید داخل این گودال را از برگ درختان پر کنید. سپس آبی را که نسبت به سالم بودن آن مشکوک هستید داخل این گودال بریزید ، بعد از این کار باید ظرفی را در مرکز گودال قرار دهید.

زنده ماندن در جنگل

بعد از انجام همه ی این کار ها باید ، بالای گودال را با نایلونی به صورت کامل بپوشانید ، به طوری که شیب آن به سمت داخل ظرف باشد ، برای ایجاد این شیب می توانید از قطعه سنگی مطابق با شکل استفاده نمایید.

غذا پیدا کنید

دومین چیزی مهمی که باید به دنبال آن باشید، غذا است. در جنگل انواع خوراکی های مختلفی وجود دارد، فقط باید بدانید به دنبال چه هستید. بهتر است به دنبال گیاهان و میوه هایی باشید که قبلاً آن ها را دیده اید یا از آن ها خورده اید، به طور مثال می توانید از گیاهانی مانند: پونه و… و یا میوه هایی مانند: توت و… استفاده نمایید.
زنده ماندن در جنگل

توجه داشته باشید که برای تامین غذای مورد نیاز خود می توانید شکار هم بکنید! فقط برای این کار بهتر است از قبل کمی تجربه داشته باشید. اگر یک شکارچی حرفه ای هستید و شکار هایی تا کنون کرده اید، می توانید خیلی آسان برای خود از طریق شکار غذا تهیه نمایید. اما در صورتی که شکارچی ماهری نیستید بهتر است از روشی که در ادامه به شما آموزش می دهیم، استفاده کنید.

در ابتدا باید چاله ای، نسبتاً عمیق حفر نمایید، سپس کافی است که روی چاله را با شاخ و برگ های شکننده بپوشانید، بعد از این مرحله باید طعمه ای را که می خواهید به وسیله آن شکار خود را انجام دهید، در مرکز شاخ و برگ هایی که چاله را توسط آن پوشانده اید قرار دهید. بعد از این مرحله باید صبور باشید تا شکار مورد نظرتان در دام بیفتد.

توجه داشته باشید که نباید چاله را خیلی عمیق حفر کنید، چرا که بعد از در دام افتادن شکار نیاز دارید که آن را از چاله خارج نمایید. همچنین باید در انتخاب طعمه هوشیارانه عمل کنید تا سریع تر بتوانید شکار خود را در دام اندازید.

به حرکت ادامه دهید

زنده ماندن در جنگل

توجه داشته باشید که در هنگام گم شدن در جنگل باید به دنبال خارج شدن از آن بوده و نباید تلاش های خود را متوقف نمایید. هرگز با اندیشه های منفی خود را متوقف نسازید! توجه داشته باشید، تنها کسی که می تواند به شما برای خارج شدن از جنگل کمک کند، خود شما هستید.

یکی از راه هایی که به واسطه آن می توانید از جنگل خارج شوید، دنبال کردن جریان آب می باشد. باید سعی کنید یک رودخانه پیدا کنید، با دنبال کردن آب در جهتی که جاری می شود می توانید خیلی سریع از جنگل خارج شوید و یا حداقل کمک پیدا کنید.

اگر در جنگل رودخانه ای نیافتید باید به دنبال ردپایی از حیوانات باشید، مطمئناً حیوانات به دنبال آب حرکت می کنند، از این طریق هم می توانید به رودخانه و آب دست پیدا کنید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که در طول روز حرکت کرده و کمپ در جنگل را برای شب بگذارید. توجه داشته باشید که در طول روز می توانید همه موانع و خطرات اطراف خود را مشاهده نمایید، این در حالی که در حرکت شبانه امکان مشاهده و تشخیص خطرات وجود ندارد و این می تواند به شما آسیب برساند.

باید همواره از بیمار شدن، آسیب دیدن و زخمی شدن دوری نمایید. این موارد می تواند حتی جان شما را با توجه به موقعیتی که در قرار دارید، به خطر اندازد.

مراقب شکارچیان باشید

زند ه ماندن در جنگل

باید توجه داشته باشید که می توانند جنگل پر از شکارچیان و حیواناتی است که می برای شما بسیار خطرناک بوده و به شما آسیب بزنند. برای این که در دام این شکارچیان و حیوانات نیفتید، توصیه می شود خیلی سریع حرکت کنید و خیلی هوشیار باشید. شما باید همواره آماده دفاع از خود در برابر حمله حیوانات وحشی باشید.

علاوه بر حیوانات وحشی بزرگ، حشرات نیز می توانند باعث آسیب به شما شوند. باید همواره توجه داشته باشید که برخی از حشرات موجود در جنگل سمی هستند و می توانند باعث ایجاد بیماری هایی مانند: مالاریا یا تب زرد  در شما گردند. بنابراین همواره باید قبل از پوشیدن لباس و یا کفش، آن ها را با دقت چک کنید تا عاری از هرگونه حشره باشند.

از خود محافظت کنید

همواره باید به این نکته ی مهم توجه نمایید: « اگر شما به مکانی می روید که با آن آشنایی ندارید، مهم است که راهی برای  محافظت از خود پیدا کنید.»
زنده ماندن در جنگل

این قانون در مورد سفر به جنگل هم صادق می باشد. در هنگام سفر به جنگل باید لوازم دفاع از خود را به همراه داشته باشید تا بتوانید در مواقع اضطراری از خود دفاع نمایید. در صورتی که به همراه بردن وسیله ای برای محافظت از خود در جنگل را فراموش نموده اید، می توانید از یک سنگ و یا چیزی برنده برای دفاع از خود استفاده نمایید.

برای محافظت از خود در جنگل در برابر حیوانات و خطرات، پیشنهاد ما استفاده از این محصولات است

چاقو کارتی سینکلر

دستبند نجات ۵ کاره

دستکش ضد چاقو

باتوم سه تکه فنری

باید در جنگل بسیار هوشیار باشید، توجه نمایید در صورتی که حیوانی قصد حمله به شما را داشته باشد، این کار را خیلی آرام و کم سر و صدا انجام خواهد داد، لذا باید به کوچک ترین صدا ها هم مشکوک شوید و همواره برای واکنش و دفاع از خود آماده باشید.

مراقب خطرات باشید

گاهی اوقات با وجود این که شما در جنگل خیلی مراقب اطراف هستید و با دقت فراوان حرکت کرده و سعی می کنید از خطرات دوری کنید، ممکن است زخمی شوید. در این مواقع مهم این است که خیلی زود برای درمان خود اقداماتی را انجام دهید.

در اغلب مواقع نیش مار سمی است. بنابراین بهترین گزینه، برای زمانی که شما از دارو و پزشکان دور هستید، خوردن سم است. شما باید به سرعت از طریق دهان خود سم را از محل نیش زدگی خارج نمایید، خیلی مهم است که از فرو بردن سم خودداری نمایید  چرا که این کار می تواند باعث مرگ شما شود. در نهایت بعد از خارج کردن سم، باید توسط آب چند بار دهان خود را شستشو دهید.

در صورتی که بخشی از بدن شما مورد جراحت قرار گرفت و زخمی بر آن وارد شد، در اولین قدم باید آن رخم و اطراف آن را به دقت تمیز نمایید، این کار را می توانید از طریق شستشو با آب انجام دهید. بعد از تمیز کردن زخم و اطراف آن، باید توسط یک پارچه ی تمیز زخم را بسته و آن را بپوشانید. استفاده از یک پیراهن تمیز می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

یک آتش ایجاد کنید

زنده ماندن در جنگل

درست کردن یک آتش همواره برای، جوشاندن آب، گرم نگه داشتن خود ( در زمان کمپ در جنگل ) ، دور کردن حیوانات و… می تواند به شما کمک کند. به این حقیقت باید توجه نمایید، که گرم ترین جنگل ها هم در شب می توانند بسیار سرد باشند. البته ساختن آتش در جنگل ها معمولاً کار آسانی نیست.

برای ساختن آتش باید به دنبال چوب خشک باشید، این چوب های خشک را می توانید از روی زمین و یا از روی درختان خشک جمع آوری نمایید. چوب های مرطوب نیز می توانند به شما کمک کنند، اما باید بدانید که این چوب ها معمولا بعد از روشن شدن آتش مورد استفاده قرار می گیرند.

برای ساختن آتش در هر زمانی و حتی در شرایط بادی، آتش زنه ها می توانند بسیار به شما کمک نمایند. پیشنهاد مینی بیاب، تهیه ابزاری همه کاره است که می تواند شما را در جنگل مانند یک همراه یاری نماید.

دستبند نجات ۵ کاره

بعد از ایجاد آتش باید آن را در حد کنترل شده ای نگه دارید، برای این کار می توانید از شن و خاک برای خفه کردن بخشی از آتش استفاده کنید.

در نتیجه

در هنگام گم شدن در جنگل باید همواره آرامش خود را حفظ کرده و به خود امید دهید، رعایت این موارد بدون شک می تواند شما را در رهایی و خارج شدن از جنگل بدون آسیب دیدگی کمک نماید.